Peking, 21. december 2017

V čínskom meste Yiwu, v pobrežnej provincii Zhejiang vo východnej Číne, funguje už piaty rok inkubátor, ktorý je zameraný na odstránenie nedorozumenia a problémov pri plnení a výklade zmlúv v rámci obchodu medzi Čínou a africkými krajinami.

Druhým príkladom čínskej interkultúrnej a cezhraničnej mediácie, v tomto prípade len v štádiu príprav, je spoločný projekt krajín participujúcich na “novej hodvábnej ceste” – One Belt, One Road, ktorá by mala znamenať významný impulz v rámci užšej spolupráce jednotlivých svetadielov v oblasti obchodu. Každá z krajín, cez ktoré bude hodvábna cesta prechádzať, nominuje do mediačného výboru svojich expertov, ktorí sa stretnú ako tím, (alebo v prípade bilaterálnych resp. multilaterálnych problémov individuálne) a budú sa snažiť nastaviť a pripraviť podmienky na dohodu medzi sporovými stranami.

Podľa čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga je Čína pripravená investovať do svojho ambiciózneho plánu zahraničnej politiky 124 miliárd dolárov, čo je približne 113 miliárd eur a projekt by mal vytvoriť “cestu k mieru a prosperite vo svete”.