Mediácia je budúcnosť.

Žijeme v dobe plnej alternatív. Všade okolo nás fungujú mnohé možnosti využitia v akejkoľvek oblasti, ktorú si len človek dokáže predstaviť.

Idete sa najesť niekde do reštaurácia prípadne v nákupnom centre a vidíte mnohé alternatívy ku klasickým jedlám ktoré poznáme. A to nehovorím o formách životného štýlu. Vegánstvo, raw strava, vegetariánstvo , bio………všade na nás kričia alternatívy ku klasickému „slovenskému stravovaniu“.

Nie je to však len o takýchto potrebách. Ľudia prirodzene prechádzajú na iné možnosti aj v iných sférach života. Vezmime si napr. zdieľanú ekonomiku. Každý z nás určite už počul o aplikácii UBER, ktorá mimochodom je taxislužbou podľa posledného a nemenného rozhodnutia Európskeho súdneho dvora. Rovnako Airbnb, ktorý zase ponúka alternatívy ku klasickým hotelom formou prenájmu izieb či ubytovania od súkromných osôb a to kdekoľvek na svete.

Pýtate sa prečo keď v nadpise je „mediácia je budúcnosť“ píšem a spomínam tu každému dobre známe aplikácie? Z jednoduchého dôvodu, ktorý Vám hneď vysvetlím.

Všetky alternatívy spomenuté vyššie ukazujú na jedno. Spoločnosť sa ďalej nechce vo svojom bežnom živote riadiť zaužívanými stereotypmi. Nechce ani diktované ceny kartelov či dohody medzi taxikármi alebo hotelmi o cenách. Chce zmenu, chce sa rozhodovať sama. Hľadá možnosti, alternatívy. Chce viac za menej. A to je práve budúcnosť.

Tak ako mediácia , či akákoľvek iná forma alternatívneho riešenia sporov na Slovensku, ponúka možnosti vystúpiť zo zaužívaných konvencii, že ak mám problém mám sa súdiť. Nie NESÚĎTE sa. Vždy je tu alternatíva a jednou z nich je mediácia. Preto ja ako mediátor ju považujem za budúcnosť. Tak ako nikto neveril UBERU, či Airbnb, tak možno teraz nikto nemá dôveru v mediáciu. Avšak práve jej nespochybniteľné výhody, ktoré som napísal v mojom poslednom článku, ju v budúcnosti postavia do popredia pri riešení sporov. Predovšetkým ako alternatíva ponúka veľkú flexibilitu, je jednoduchá, priama, dokáže sa prispôsobiť a hlavne šetrí čas a náklady. A to je predsa jeden z hlavných dôvodov, prečo si ľudia vyberajú radšej iné alternatívy, než to čo je roky dané a nemenné. Vývoj mediácie je rýchly, dokáže pokryť veľký záber problémov, konfliktov a sporov v celom spektre civilného života každého z nás. Každý si preto odpovedzme na otázku, je pre mňa mediácia alternatívou? Samozrejme , že je. Ale tak ako všetko nové , aj mediáciu treba raz vyskúšať. Preto na záver moje známe….nesúďte sa……………DOHODNITE SA

JUDr. Juraj Pandi, mediátor MS SR ev. č. 1699, j.pandi@centrum.sk