Norman,Oklahoma, 5.apríl 2017

“Niekedy tie najlepšie veci v živote sú naozaj zadarmo…“ toto je motto organizátorov projektu mediácie vykonávanej prostredníctvom programu dobrovoľných mediátorov v Spojených štátoch pod názvom Early Settlement Programme.

Projekt ušetrí ešte viac finančných prostriedkov ako klasická mediácia, pretože je pre vybrané subjekty zadarmo. Sústreďuje sa predovšetkým na rodinnú mediáciu, drobné pohľadávky medzi občanmi, susedské či nájomné spory, teda problémy, ktoré bezprostredne ovplyvňujú život bežných ľudí.

Judi Knapp, obyvateľ mesta Norman v strednej Oklahome hovorí, že k účasti na tréningu dobrovoľných mediátorov ho motivovala účasť v súdnej porote, kde videl ako je potrebné aby ľudia našli spoločnú reč. Zhodou okolností sa s ponukou Early Settlement Programme oboznámil úplnou náhodou a po absolvovaní tréningu, ktorý je mimochodom tiež v režime „pro bono“ zo strany špičkových amerických profesionálov, sa zaradil k dobrovoľným mediátorom. “Som rád, ako môžem pomáhať ľuďom aby si zbytočne nestrpčovali život,“ uviedol Knapp.